więcje
    KULTURAsztukaPolscy Artyści

    Polscy Artyści

    Najwybitniejsi Polscy Artyści na najwyżej estymowanej w historii aukcji sztuki dawnej DESA UNICUM.

    Jacek Malczewski Jasełka

    Aż 5 mln złotych wynosi górna estymacja cenowa „Jasełek” Jacka Malczewskiego, dzieła unikatowego w dorobku najwybitniejszego przedstawiciela polskiego symbolizmu. Płótno trafi pod młotek 9 grudnia wraz 53 klasycznymi pracami stworzonymi przez najważniejszych twórców należących do kanonu kolekcjonerskiego. Będzie to najwyżej estymowana aukcja „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie”, jaką do tej pory zorganizowała DESA Unicum. Górne wyceny wystawionych obiektów przekraczają łącznie rekordową na polskim rynku aukcyjnym kwotę 36,6 mln złotych. Wśród zaprezentowanych dzieł znajdą się również obrazy Juliana Fałata, Juliusza Kossaka, Meli Muter, Mojżesza Kislinga, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera czy Tamary Łempickiej.
    Nastrojowe „Jasełka” z 1888 roku stanowią niezwykły zapis kształtujących się wówczas kluczowych motywów twórczości Jacka Malczewskiego: ludowości, mitu, tematyki patriotycznej i romantycznego postrzegania rzeczywistości. Praca prezentowana podczas grudniowej aukcji jest dziełem wyjątkowym. Temat Bożego Narodzenia w twórczości Malczewskiego pojawia się jeszcze tylko raz, około 1920 roku w obrazie o tym samym tytule z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. W „Jasełkach” zachwycają szczególnie postacie dziewięciu pasterzy, zapatrzonych w postać dzieciątka. Ich różnorodne stroje tworzą niezwykłą galerię motywów etnograficznych.
    Obrazy Malczewskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki, przebijając górne estymacje cenowe. W październiku 2021 roku odkryty na nowo po 120 latach „Portret Stanisława Witkiewicza” został sprzedany w DESA Unicum za 3,6 mln złotych, przekraczając trzykrotnie wcześniejszą wycenę. Podczas aukcji 9 grudnia pod młotek trafi również „Portret rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego”, namalowany przez Malczewskiego w 1916 roku. Praca, wyceniana na 1,4 – 2 mln złotych, wpisuje się w dzieła realizowane przez artystę w okresie I wojny światowej, kiedy to rozwijał cykle portretów – personifikacji opartych o figurę Polonii.

    reklama

    Julian Fałat Pejzaż zimowy

    Prezentowany na aukcji „Pejzaż zimowy” Juliana Fałata z 1897 roku wspaniale ilustruje osiągnięcia pejzażystów polskich w końcu XIX wieku. Monumentalna, horyzontalna kompozycja urzeka rozległością perspektywy, w której równie ważną rolę odgrywają połacie szaro-złotego śniegu, jak i ogromne przestrzenie chmur. Mroczne, a zarazem melancholijne dzieło Fałata z estymacją cenową wynoszącą 1,8 – 2,4 mln złotych, ma szanse stać się jedną z najdrożej sprzedanych prac artysty w Polsce.

    Wśród przedstawicieli polskiej szkoły monachijskiej znajdzie się również Józef Brandt z pracą „Targ w okolicach Krakowa” („Powrót z jarmarku w Opoczyńskiem”) z 1868 roku. Wyceniane na 3 – 4,5 mln złotych płótno to popisowe dzieło 27-letniego wówczas artysty. Obraz przedstawia ponad pięćdziesiąt postaci ubranych w ludowe stroje opoczyńskie. Dowodzi również, że Brandt był wytrawnym animalistą. Przedstawione przez niego wizerunki zwierząt urzekają realizmem i zdolnością podpatrywania natury.

    Na 1,4 – 2 mln zł estymowana jest cena cyklu czterech akwarel „Polowanie na niedźwiedzia” („Scena z polowania na niedźwiedzie w Użoku”), które Juliusz Kossak stworzył w 1874 roku na zamówienie księcia Adama Sapiehy. Prace, powstałe dwa lata po wielkich łowach, są wybitnym przykładem operowania przez niego akwarelą, jak również mistrzowskiego przedstawiania koni, scen polowania oraz surowego i dzikiego pejzażu.


    Atrakcją aukcji DESA Unicum są prace czołowych reprezentantów École de Paris, skupiającej przybyłą z Europy Środowo-Wschodniej i Rosji plejadę artystów pochodzenia żydowskiego. Namalowany przez Melę Muter „Gitarzysta” z lat 30. XX wieku przedstawia siedzącego na krześle muzyka z hiszpańską gitarą flamenco, otoczonego ulicznym gwarem fiesty. Obraz wyceniany na 1,5 – 2,5 mln złotych jest unikatowy na tle całego dorobku malarskiego artystki. Swój odpowiednik ma jedynie we wczesnym „Tańcu hiszpańskim”, powstałym w jednym najlepszych okresów twórczości Muter – podczas letniego pobytu w Ondarroa w Kraju Basków. Pod młotek trafi również „Akt leżący, Kiki de Montparnasse” („Nu allongé sur drap rouge et vert”) z 1927 roku autorstwa Mojżesza Kislinga. Przedstawiona na nim Kiki, nazywana „królową Montparnasse’u”, była najbardziej znaną modelką międzywojennego Paryża. Prezentowana praca, z estymacją 2 – 3 mln złotych, pochodzi z kolekcji Oscara Gheza de Castelnuovo, fundatora genewskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Petit Palais. W jego zbiorach znajdowały się m.in. dzieła Paula Cézanne’a, Marca Chagalla i Edgara Degasa.

    Jozef Brandt Targ w okolicach Krakowa (Powrot z jarmarku w Opoczynskiem)


    „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” to cykliczny projekt DESA Unicum, cieszący się dużym uznaniem wśród inwestorów i kolekcjonerów sztuki, zainteresowanych włączeniem do swoich zbiorów wybitnych obiektów malarstwa polskiego. Podczas aukcji ustanawiane są liczne rynkowe rekordy cenowe, na czele z „Macierzyństwem” Stanisława Wyspiańskiego sprzedanym w 2017 roku za niemal 4,4 mln złotych. Tym razem również nie zabraknie wybitnych prac poprzednich rekordzistów, w tym obrazów Jacka Malczewskiego, Józefa Brandta, Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Wiesława Czachórskiego czy Józefa Brandta. Wśród 54 dzieł pojawiają się niezwykle rzadkie prace odkryte w polskich i zagranicznych kolekcjach autorstwa ulubieńców publiczności galerii i muzeów oraz kolekcjonerów, czyniąc z grudniowej licytacji najdroższą aukcję sztuki dawnej DESA Unicum w historii – mówi Agata Szkup, prezes DESA Unicum


    Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 9 grudnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

    reklama

    o autorze

    reklama