więcje

    Kawa Kobieca

    Szacunek na Co Dzień, Solidarność na Wszystkie Czasy.

    Wręczanie kwiatów w Dzień Kobiet może być pięknym gestem, ale bez konkretnego wsparcia staje się tylko pustym symbolem, szczególnie w kontekście przemocy. Liczby nie kłamią – w 2022 roku blisko 52 tysiące Polek zgłosiło przypadki przemocy domowej, ale ile jeszcze pozostało niezgłoszonych przypadków? Aby w realny sposób pomóc kobietom, palarnia kawy speciality HAYB postanowiła już po raz piąty zaproponować coś bardziej praktycznego niż kwiaty – Kawa Kobieca. Cały zysk ze sprzedaży ziaren tej kawy zostanie przekazany Fundacji Feminoteka. W tym roku dołącza do nas także wsparcie marki Elementy.

    reklama

    • Choć Kawę Kobiecą wypalamy z okazji Dnia Kobiet, nie chcemy by była ona jedynie dodatkiem do bukietu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmagają się Polki. W poprzednich latach głośno mówiliśmy m.in. o ubóstwie menstruacyjnym, luce płacowej, a także wspieraliśmy uchodźczynie wojenne. W tym roku skupiamy się na kwestii przemocy wobec kobiet. Przemoc dotyka niemal każdej kobiety i wielu obszarów jej życia – nietykalności cielesnej, prawa do intymności, do szacunku czy prawa do niezależności ekonomicznej. Chcemy szacunku na co dzień zamiast kwiatów od święta. – tłumaczy Lena Wrzosek, Head of Marketing & E-commerce warszawskiej palarni kawy speciality HAYB.

    Zysk ze sprzedaży ziaren pochodzących z Gwatemali i wypalonych w dwóch wersjach – zarówno pod espresso, jak i alternatywne metody, zostanie przeznaczony na wsparcie działalności Fundacji Feminoteka. – Jako HAYB chcemy ofiarować pomoc tym, które nie mogły się obronić. Dlatego w tym roku po raz kolejny wspieramy Fundację Feminoteka, działającą na rzecz kobiet doświadczających przemocy. – podkreśla Lena Wrzosek.

    • Walczymy z krzywdzącym przekonaniem, że przemoc spotyka kobiety jedynie w ciemnych zaułkach – najczęściej spotyka je we własnych domach, często ze strony tych, którzy chwilę wcześniej wręczali kwiaty na Dzień Kobiet. Nie zgadzamy się na przerzucanie winy na osobę skrzywdzoną, na przykład pytaniami “Dlaczego tak się ubrałaś?”, “Dlaczego nie krzyczałaś?”. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczących doświadczania przemocy domowej dotyczy kobiet. Wspólnie z palarnią kawy speciality HAYB oraz marką Elementy chcemy uświadamiać jak przeciwdziałać różnym formom przemocy, jak wesprzeć osoby jej doświadczające. – zaznacza Jolanta Gawęda z Fundacji Feminotek.
    • Zaangażowanie społeczne jest wpisane w charakter naszej marki od zawsze. Przekazujemy 1% zysku ze sprzedaży naszych ubrań na rzecz organizacji społecznych, regularnie angażujemy się także w konkretne, wartościowe akcje. Chcemy mieć pozytywny wpływ na otoczenie i życie ludzi, dlatego kiedy HAYB zaprosił nas do udziału w akcji, długo się nie zastanawialiśmy. Zwłaszcza, że Elementy na tym etapie istnienia marki, są tworzone głównie przez kobiety, dla kobiet. Data 8 marca to szczególny dzień, bo to wtedy najgłośniej mówi się o wspólnocie i wsparciu kobiet. To ważne, by przekuć tę narrację w realne działania. W tym roku wspieramy komunikacyjnie sprzedaż Kawy Kobiecej od HAYB i 10% zysku ze sprzedaży 8 marca, zarówno w naszych butikach, jak i online, przekazujemy fundacji Feminoteka. – podkreśla Bartosz Ladra, współzałożyciel marki Elementy.
    • To już piąta edycja akcji organizowanej przez warszawską palarnię HAYB.

    

Palarnia kawy speciality HAYB to jeden z najważniejszych graczy polskiej sceny kawowej segmentu speciality. Marka słynąca z dużego luzu (nazwa to skrót od How are you brewing?) i bezkompromisowej jakości specjalizuje się w wypalaniu kaw speciality z ziaren pochodzących z całego świata. Palarnia jest znana z akcji łączących cele społeczne z promocją kawy speciality. Swoimi działaniami wspierała już m.in. fundację Rak’n’Roll.Wygraj życie!, Centrum Praw Kobiet, Fundację Feminoteka, Fundację Ogon do Góry czy schronisko Viva! w Korabiewicach.
    
Fundacja Feminoteka działa od 2005 r. Pomaga kobietom doświadczającym przemocy, zwłaszcza seksualnej. Prowadzi telefon przeciwprzemocowy (888 88 33 88), oferuje bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne, terapeutyczne dla kobiet po doświadczeniu przemocy. Prowadzi także schronisko. Edukuje, pisze petycje, zmienia prawo i społeczeństwo. W 2023 r. Feminoteka otworzyła pierwszy w Polsce Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie, w którym udzielana jest kompleksowa pomoc pokrzywdzonym tym przestępstwem.

    reklama

    o autorze

    reklama